Rząd obniżył wiek emerytalny. To dobrze?

rząd obniżył wiek emerytalny

Rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnił swoją wyborczą obietnicę. Nie będziemy już pracować do 67. życia. Panowie pójdą na emeryturę w wieku 65 lat, a panie pięć lat wcześniej. Jeśli wydaje ci się, że to świetny pomysł, muszę cię zmartwić –  nie wyjdziesz na tym dobrze. Odsłaniam kulisy „dobrej zmiany”.

Razem z moją mamą oglądałyśmy kilka dni temu wiadomości w telewizji. Kiedy mówiono tam o obniżeniu wieku emerytalnego, moja mama wyraźnie się ożywiła i powiedziała: „No wreszcie, coś dobrego!”. Na co dzień nie zajmuje się ekonomią, więc postanowiłam jej wyjaśnić, że wcale tak dobrze nie jest.

R E K L A M A

baner - emerytura
Jeżeli rok temu posłowie PiS-u przekonali cię do zagłosowania na nich właśnie tym, że będziesz pracować krócej, to tym bardziej musisz sobie uświadomić, że niczego nie zyskasz.

Tyle lat opłacam składki, więc dostanę przyzwoitą emeryturę!

To był jeden z argumentów mojej mamy, która twierdziła, że godna emerytura po prostu jej się należy, skoro przez tyle lat pracy płaci wcale nie niskie składki. Nie wiedziała jednego. ZUS nie zbiera jej składek na żadnym koncie, aby wypłacać później te pieniądze w ramach emerytury . To, co moja mama uskładała w ciągu lat pracy już zostało wydane na wypłaty dla aktualnych emerytów.

System emerytalny opiera się na wymianie pokoleniowej. Co to oznacza? No właśnie tyle, że jeśli ty pracujesz, to odprowadzone przez ciebie składki idą na wypłaty osób, które w tym czasie są na emeryturze. Jeśli ty skończysz pracę, to na twoją emeryturę będą pracowały osoby, które teraz są w wieku twoich dzieci. A ilu masz znajomych, którzy mają troje lub więcej dzieci? Pewnie niewielu. Zwróć uwagę, że kiedy przejdziesz na emeryturę, to osób pracujących na twoje świadczenie będzie dużo mniej, niż emerytów. No to kto zapłaci za twoją emeryturę? Na pewno nie rząd ani ZUS, bo te instytucje nie mają żadnych własnych pieniędzy.

Krócej pracujesz, dłużej nie zarabiasz

Wydaje się to oczywiste. To czemu wierzysz w to, że będziesz miał za co żyć na emeryturze? Skoro skończysz pracę kilka lat wcześniej, to mniej zarobisz, mniej wpłacisz do systemu emerytalnego, a tym samym inni pracujący będą musieli dłużej finansować twoje utrzymanie. Nie trzeba być geniuszem aby się zorientować, że skoro państwo będzie musiało utrzymywać dużą liczbę emerytów przez dłuższy czas, a w tym okresie pracujących będzie mniej, to miesięczne świadczenie będzie niższe.

PiS idzie pod prąd

Obniżenie wieku emerytalnego, jak widać, ma mało wspólnego z racjonalnymi powodami. Oczywiście, szybciej sobie odpoczniesz, ale… co z tego? Będziesz szczęśliwym emerytem, mieszkając pod mostem? Obudź się! I zacznij sam dbać o swoją szczęśliwą jesień życia. Niestety, nikt nie zrobi tego za ciebie…

W Europie wiek emerytalny, niższy niż w Polsce, obowiązuje tylko w Mołdawii, na Ukrainie i na Białorusi. A te kraje raczej nie kojarzą się z emerytami opływającymi w luksusie, prawda? Kraje Europy Zachodniej, takie jak Niemcy czy Wielka Brytania skłaniają się ku temu, aby wydłużyć wiek emerytalny. Myślisz, że to źle? A przypomnij sobie odpoczywających w hotelu all inclusive niemieckich i angielskich turystów po 60-tce. Fajnie byłoby tak spędzić emeryturę, prawda?

Sami twórcy projektu ustawy zapowiadają, że niższy wiek emerytalny nie będzie obowiązkowy, a rząd będzie pracował nad rozwiązaniami zachęcającymi do pracowania jak najdłużej. Mimo wszystko chce jednak zapobiec katastrofie w finansach publicznych. Przyszłości jednak nie przewidzisz, więc musisz wziąć sprawę swojej godnej emerytury we własne ręce.

Oszczędzaj  samodzielnie

Skoro sytuacja jest tak beznadziejna, to warto byłoby coś z tym zrobić. Ale co? Jedynym wyjściem jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Możesz skorzystać na przykład z ubezpieczenia oszczędnościowego, które polega na zgromadzeniu kapitału w bezpieczny sposób. To ubezpieczyciel przejmuje na siebie ryzyko, a ty masz gwarancję wypłaty na emeryturze wszystkich składek, które wpłaciłeś. Jeśli umrzesz przedwcześnie, to pieniądze nie przepadną, ale zostaną przekazane twoim bliskim. Dodatkowym zyskiem dla ciebie może być także roczna premia. Zatem weź sprawy we własne ręce i nie daj się zwieść fałszywym obietnicom. Zadbaj o swoją emeryturę właśnie teraz.

Anna Malek

Wnioskuj o Emeryturę bez Obaw! >>

Dorosły

Czy gra w totolotka to dobry pomysł na emeryturę?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasza emerytura będzie niska, ale czy to oznacza, że robimy coś żeby ją zmienić? Zaskoczę Cię, wcale nie. Z badań przeprowadzonych […]

Czytaj więcej
Dorosły

ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe

Skoro ZUS sugeruje nam, abyśmy oszczędzali – to z pewnością powinno zmusić nas do działania. Tylko wtedy możemy być pewni naszej spokojnej przyszłości.

Czytaj więcej
Dorosły

Emerytura na własną rękę

Prognozy ekspertów, dotyczące przyszłych emerytur są zatrważające. Przewidują oni, że nasze emerytury mogą wynieść tylko 1/3 naszego ostatniego wynagrodzenia. O ile w ogóle je otrzymamy. Jak w taki sposób zapewnić […]

Czytaj więcej