EKUZ w podróży nie wystarczy

Surfer rides hollow blue ocean wave tube ride , closeup water photo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas naszego pobytu za granica. Możemy się nią posługiwać w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Jeśli jednak nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, gdy ulegniemy wypadkowi na wakacjach, powinniśmy rozejrzeć się za ubezpieczeniem, które spełni nasze oczekiwania.

Jeśli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, często wychodzimy z założenia, że nie jest nam potrzebne ubezpieczenie jeśli wyrobiliśmy kartę EKUZ. Nic bardziej mylnego, karta owszem zapewnia nam pokrycie kosztów, ale tylko wybranych i zazwyczaj nie pokrywa całości budżetu. Oczywiście warto ją wyrobić, aby móc się chociażby wylegitymować podczas nieoczekiwanego wypadku, potwierdzi, że mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych za granicą.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający, iż posiadamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Wyrobienie karty jest całkowicie bezpłatne i jest wydawana w tym samym momencie, w którym się po nią udamy. Karta jest ważna przez 6 miesięcy od chwili wyrobienia.

mapa, zasięg EKUZ,

Zakres świadczeń Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jeśli zdecydujemy się na wyrobienie EKUZ, warto sprawdzić jaki zakres świadczeń oferuje karta na terenie kraju, do którego się wybieramy. Z założenia ma ona obejmować podstawową opiekę medyczną, szpitalną oraz leki. Pamiętajmy, że nie wszystkie leki są refundowane na tych samych zasadach we wszystkich krajach, szczególną uwagę na ten aspekt powinny zwrócić osoby przewlekle chore i sprawdzić czy ich lek jest na liście refundacyjnej.

Zakres usług objętych przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje również wszystkich placówek, możemy korzystać tylko z tych, które są odpowiednikiem NFZ. Jeśli doznamy urazu i pojawi się konieczność skorzystania z transportu medycznego, karta albo nie pokryje kosztów jego transportu albo zapewni tylko określony odsetek kwoty.

Ubezpieczenie turystyczne
Wydana przez NFZ karta nie pokryje przewozu do kraju. Jeśli nastąpi taka konieczność, wrócimy za własne pieniądze. Duże koszty wiążą się również z wizytami u specjalistów takich jak okuliści, dentyści czy kardiolodzy, cena takiej konsultacji może sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro. Jeśli planujemy wyjazd w ramach planowanego leczenia lub trafimy do prywatnej placówki musimy opłacić takie wizyty sami.

Gwarantowane w ramach EKUZ jest przede wszystkim leczenie w ośrodkach publicznej służby zdrowia urazów doznanych na skutek nieszczęśliwych wypadków oraz wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. W kurortach turystycznych najczęściej przyjmują prywatni lekarze, więc w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia na nartach czy w trakcie wyprawy surfingowej zapłacimy duże kwoty za udzielenie pomocy, pomimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę EKUZ powinniśmy traktować jak uzupełnienie ubezpieczenia i nie narażać się na dodatkowe koszty związane ze świadczeniami zdrowotnymi, które mogą być naprawdę wysokie. Nawet na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia, sugeruje się nam, że powinniśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zapewniające nam kompleksowe usługi i pokrycie kosztów.

Najlepsza ochrona

W chwili gdy już wyrobiliśmy kartę EKUZ, warto przemyśleć jaki rodzaj ubezpieczenia turystycznego będzie dla nas najlepsze. Bardzo ważne jest to abyśmy zwrócili szczególną uwagę na to czy polisa pokryje koszty związane z pobytem w szpitalu, transport karetką, zakup leków, leczenie u specjalistów czy transport zwłok do kraju. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie zostaniemy poproszeni o zaznaczenie opcji dodatkowych takich jak np. sporty ekstremalne, jeśli ich nie planujemy, nie musimy tego uwzględniać obniży to koszt naszego ubezpieczenia.

Mamy wiele możliwości zabezpieczenia naszych podróży, dzięki temu dostosujemy ubezpieczenie do swoich potrzeb i nie będziemy musieli martwić się o koszty świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo będziemy mogli zabezpieczyć również koszty zagubionego bagażu, odwołanego lotu czy innych zdarzeń, mogących negatywnie wpłynąć na nasz odpoczynek.

 

Joanna Leja

Dziecko i młodzież

Ubezpiecz swoje dziecko na zimowy wyjazd

16 stycznia 2017 r. na dwutygodniowy odpoczynek udadzą się uczniowie województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jeśli twoje dziecko spędza ferie w górach lub na szkolnym zimowisku, zadbaj o […]

Czytaj więcej
Travel

Bezpieczne szaleństwa na stoku

Wyjazd za granicę na snowboard lub narty, bez dobrej polisy ubezpieczeniowej może Cię zrujnować finansowo. Wystarczy, że będziesz miał niegroźną kontuzję, ale będziesz musiał skorzystać z transportu medycznego, żeby z […]

Czytaj więcej
Dziecko i młodzież

Jak ubezpieczyć dziecko w 2 minuty?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla swojego dziecka możesz kupić on-line. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut i dziecko zostanie objęte ochroną już od następnego dnia po zaksięgowaniu składki. Specjalnie […]

Czytaj więcej
Dziecko i młodzież

Co zrobić, gdy dziecko złamie rękę w szkole?

Bólu spowodowanego wypadkiem nikt Twojemu dziecku nie zrekompensuje, ale ubezpieczyciel może pokryć  koszty z tym związane. Masz więc prawo ubiegać się o odszkodowanie. Zobacz, jak to zrobić. Gdy zdarzy się […]

Czytaj więcej