Bezpieczeństwo rowerzysty – co daje Ci ubezpieczenie?

Young woman with bike is listening to music

Coraz częściej rower staje się głównym środkiem transportu. W dużych miastach sprzyja temu rozwój infrastruktury rowerowej, w mniejszych miejscowościach niewielkie odległości do miejsc, do których chcemy się dostać. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi, jak możemy się zabezpieczyć w razie wypadku lub kradzieży roweru i czy jest to w ogóle możliwe?

Ubezpieczenia skierowane do rowerzystów zyskały w ostatnim czasie na popularności, nie ma się co dziwić bo również rower jako środek transportu w ostatnich latach stał się jeszcze bardziej popularny. Niestety z rowerową pasją może wiązać się wiele szkód, dlatego warto poszukać dla siebie najbardziej odpowiedniej metody zabezpieczenia, aby w przypadku kradzieży roweru czy jakiegokolwiek wypadku lub kolizji, móc spać spokojnie.  

Z jakich ubezpieczeń możemy skorzystać?

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – OC
  • ubezpieczenie od kradzieży – AC

Warto poznać przeznaczenie danej polisy i czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela wybierając wśród tych propozycji.

Zdarzenia, których nie da się przewidzieć

Nawet najbardziej ostrożny rowerzysta, może ulec wypadkowi z winy osób trzecich jak i swojej nieuwagi. Wybierając zatłoczone miejskie ulice czy też górskie bezdroża, zawsze powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie, a także o tym jakie koszty mogą się wiązać z powrotem do zdrowia. W celu uniknięcia zmartwień związanych z opłatami warto zwrócić uwagę na ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli w czasie jazdy, a nawet w chwili prowadzenia roweru dojdzie do wypadku polisa może pokryć co najmniej część kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją  czy transportem.

Zazwyczaj ochroną ubezpieczeniową objęte są :

  • trwały uszczerbek na zdrowiu (złamania, uszkodzenia głowy i innych części ciała), którego doznamy w efekcie jazdy rowerem lub w czasie prowadzenia go,
  • śmierć – środki z polisy są przekazywane rodzinie

Przykładowo jeśli jedziemy rowerem po ulicy i ulegniemy wypadkowi, potrąci nas samochód lub przewrócimy się w chwili gdy wjedziemy w torowisko, NNW pokryje koszty leczenia i transportu medycznego z miejsca wypadku.

Jeśli wyrządzimy komuś szkodę

Oczywiście z wielu kolizji możemy wyjść bez większych obrażeń, co jednak gdy wyrządzimy komuś szkodę jadąc na rowerze? Gdy nie posiadamy ubezpieczenia OC, obejmującego zakres odpowiedzialności cywilnej i spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inna osoba, będziemy musieli zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Kolejne sytuacje, które mogą nas zmotywować do posiadania tego rodzaju ubezpieczenia to zarysowanie cudzego auta lub urwanie lusterka. Pamiętajmy, że koszty mogą sięgać nawet do kwoty kilku tysięcy złotych.

Ubezpieczenie OC zazwyczaj obejmuje:

  • okaleczenie innych osób, gdy jedziemy rowerem,
  • pozbawienie kogoś życia jadąc na rowerze,
  • zniszczenie czyjejś własność np.: zarysowanie samochodu, urwanie lusterka.

W przypadku kradzieży jednośladu

Ubezpieczenie AC zagwarantuje nam zwrot przynajmniej części wartości skradzionego roweru, ale tylko w przypadku rozboju lub włamania. Przy wyborze takiego ubezpieczenia warto sprawdzić co ono obejmuje, ponieważ za skradziony rower, który był przypięty przed sklepem, pod pracą czy innym miejscem nie związanym z zamieszkaniem, może nie być objęty ubezpieczeniem.

Kolejna istotna rzecz, którą powinniśmy mieć na uwadze to wysokość sumy ubezpieczenia, którą wypłaci wybrany ubezpieczyciel i porównać ją do wartości naszego utraconego mienia. Firmy ubezpieczeniowe deklarują wypłatę odszkodowania w przypadku gdy ktoś zrabuje lub zniszczy wyposażenie stałe roweru lub jeśli ktoś ukradnie nam bagaż w momencie gdy jedziemy na rowerze. W przypadku tego ubezpieczenia warto bardzo wnikliwie czytać regulaminy.

Ubezpieczenie AC najczęściej obejmuje:

  • zniszczony lub skradziony rower,
  • uszkodzenie elementów stałych roweru: ramy, bagażnika, kół itp.

Ubezpieczenia rowerowe nie są w naszym kraju obowiązkowe, ale zawsze warto mieć na uwadze to jakie koszty możemy ponieść w razie wypadków. Roczny koszty ubezpieczeń nie są wysokie a posiadanie polisy może uchronić nas przed płaceniem niekiedy bardzo wysokich kwot. Poza wymienionymi opcjami możemy natrafić na dodatkowe możliwości w towarzystwach ubezpieczeniowych, są to np.: naprawa roweru raz w roku, a nawet pokrycie kosztów uszkodzonych zębów w trakcie wypadku. Duży wybór ubezpieczeń nie zwalnia nas oczywiście z zachowania ostrożności i przestrzegania przepisów.

Joanna Leja

Dziecko i młodzież

Ubezpiecz swoje dziecko na zimowy wyjazd

16 stycznia 2017 r. na dwutygodniowy odpoczynek udadzą się uczniowie województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jeśli twoje dziecko spędza ferie w górach lub na szkolnym zimowisku, zadbaj o […]

Czytaj więcej
Dorosły

Ubezpieczenie: te pojęcia musisz znać

Pamiętaj, że gdy podpisujesz jakikolwiek dokument bez jego zrozumienia, to działasz na swoją niekorzyść. Również przed zawarciem umowy ubezpieczenia musisz poświęcić chwilę i dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia oraz wyjaśnić […]

Czytaj więcej
Dziecko i młodzież

Jak ubezpieczyć dziecko w 2 minuty?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla swojego dziecka możesz kupić on-line. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut i dziecko zostanie objęte ochroną już od następnego dnia po zaksięgowaniu składki. Specjalnie […]

Czytaj więcej
Dziecko i młodzież

Co zrobić, gdy dziecko złamie rękę w szkole?

Bólu spowodowanego wypadkiem nikt Twojemu dziecku nie zrekompensuje, ale ubezpieczyciel może pokryć  koszty z tym związane. Masz więc prawo ubiegać się o odszkodowanie. Zobacz, jak to zrobić. Gdy zdarzy się […]

Czytaj więcej